Čo vám povie označenie E 14

Čo vám povie označenie E 14

Poznáte Karla Gotta? Je to jeden z najúspešnejších spevákov celej planéty, ktorý si svoju slávu vydobyl už za socializmu. V tej dobe tiež vznikol, v roku 1985, jeho známy hit s názvom E 14. Zveril sa v ňom so svojim vnútorným tajomstvom ohľadne rubu a líca svojej práce, totiž s tým, že sláva vôbec nemusí prispievať k lepšiemu životu, a že naopak je niekedy človek rád za kúsok súkromia. Karel Gott vtedy prechádzal medzinárodnou cestou E14, bola to významná európska trasa, vedúca až z talianskeho Terstu cez územie Rakúska, do Českých Budějovíc, Prahy a Turnova, a ďalej do Poľska, a končila vo švédskom Malmö.

žiarovky E14

V tom čase sa tiež preslávil ďalší predmet, ktorý niesol rovnaké označenie. Aj keď nesúvisel priamo s diaľnicou, mal tiež významný vplyv na mnoho európskych krajín, a vlastne má aj dodnes. Ide o známu žiarovku E14. Vtedy to boli žiarovky vybavené volfrámovým vláknom, teda ešte prastará technológia, ktorej vynálezcom nebol nikto iný, než Thomas Alva Edison. Podľa neho je aj táto žiarovka pomenovaná, respektíve pomenovaný je iba jej oceľový závit na pätici.

svietidlo na strope

E 14 v tomto prípade znamená priemer Edisonovho závitu v milimetroch, a tieto žiarovky sa tiež s obľubou prezývali „Miónky“. Prečo tomu tak bolo, nevieme, každopádne išlo o druhé najrozšírenejšie svietidlo tej doby.

Dnes sa tieto žiarovky nahrádzajú technológiou LED, takže tu máme LED žiarovky E14. Síce stavajú na známosti svojich predchodcov, ale ich slávu vylepšili o nižšiu spotrebu elektriny a dlhšiu životnosť. Ak teda máte doma tieto svetelné zdroje ešte s volfrámovým vláknom, môžete ich smelo vyskrutkovať a naskrutkovať na ich miesto nové, LED zdroje s mnohonásobne nižším príkonom. A keď už sme tu naznačili, že disponujú dlhšou životnosťou, len pre úplnosť uvádzame, že sa jedná o desiatky tisíc hodín svietenia, teda takáto žiarovka vám doma môže vydržať byť v prevádzke aj dvadsať rokov.